تمرین الگوسازی
تمرین الگو سازی برای همسر
۲۲/۱۲/۱۳۹۸
تمرین نوشتن توافقنامه
تمرین تنظیم قرار داد یا نوشتن توافقنامه
۲۲/۱۲/۱۳۹۸

تمرین اعتراف توسط زوجین

تمرین اعتراف

تمرین اعتراف

 

در این مطلب از مجموعه مقالات تمرینات بهبود روابط زوجین به تمرین اعتراف می پردازیم که در ادامه شرح این تمرین و نحوه انجام آن را توضیح می دهیم.
شاید یکی از بزرگترین موانعی که همواره باعث میشود تغییرات در رفتار افراد به سختی صورت گیرد این است که اغلب افراد اشکالات و نقاط ضعف خود را نمی پذیرند و خود را کاملا بی عیب و نقص می دانند و فکر می کنند تمام مشکلات زندگی آنها مربوط به طرف مقابل است بنابراین حتی زمانی هم که به فکر تغییر می افتند در تلاش هستند که طرف مقابل خود را تغییر دهند و نه خود را و هرگز به این فکر نمی کنند که ممکن است من هم مشکل داشته باشم در نتیجه هیچ گاه تغییر و رشد نمی کنند.
این تمرین کوششی است برای آنکه زوجین به درک دقیق تری نسبت به مشکل خود رسیده و نقطه ضعف های خود را شناخته و بر آنها تمرکز نمایند.
هدف اصلی از اجرای این تمرین آن است که افراد با شجاعت و قدرت و همراه با اعتماد به نفس و صداقت مشکلات خود را شناسایی و به آنها اعتراف نمایند این کار مقدمه بسیار خوب و موثری برای شروع تغییرات است.


روش انجام تمرین

 • این تمرین می تواند به صورت انفرادی و در تنهایی و یا به صورت مشترک و یا با حضور شخص سوم مثل مشاور انجام پذیرد
 • در این تمرین هر یک از زوجین با استفاده از یک برگ کاغذ ابتدا تمام ضعف ها و مشکلاتی را که احساس می کنند دارند را فهرست کرده و می پذیرند جملاتی مثل اینها :
 • عیب بزرگ من این است که ...
  بزرگترین نقطه ضعف من در این است که ...
  بدترین رفتار من این است که ...
  من نمی توانم ...
  اشتباه برزگ من آن است که ...
  من فکر می کنم که در زمینه ... کم کاری کرده ام
  من واقعا ..................... را بلد نیستم
  زشترین رفتارمن این است که .......................

  در مرحله بعد شما می توانید این فهرست را یا در حضور همسر و یا در تنهایی خود با صدای بلند بخوانید و تکرار کنید
  سپس لازم است که خود را ملزم و متعهد کنید که آنها را تغییر داده و تحولی هر چند اندک در خود ایجاد کنید
  این تمرین می تواند با استفاه از فرم های از پیش تعیین شده ای که قبلا تنظیم شده باشد نیز اجرا شود فقط لازم است که هر یک از زوجین جای خالی را در جملات پر نمایند شبیه تمرین تکمیل جملات نیمه تمام

این نکته قابل ذکر است که تمامی تمرینات ذکر شده در مقالات تمرینات بهبود روابط زوجین در صورتی موثر خواهند بود که طرفین سعی در بهبود رابطه داشته باشند و در انجام هرچه بهتر تمرینات همکاری کنند. گاهی شدت اختلافات زوجین و مشکلات آنها در حدی است که این تمرینات به تنهایی نمی توانند کارساز باشند و اکیداً توصیه می شود که در کنار انجام این تمرینات زوجین به یک زوج درمانگر خوب و باتجربه مراجعه کنند.
شما می توانید به منظور آشنایی با زوج درمانی و نکات مهمی که در زمینه زوج درمانی لازم است بدانید مقاله زوج درمانی را مطالعه کنید.

نویسنده: عبدالحسین مولا

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *