تمرین به تاخیر انداختن پاسخ
تمرین به تاخیر انداختن پاسخ
۲۲/۱۲/۱۳۹۸
تمرین اعتراف
تمرین اعتراف توسط زوجین
۲۲/۱۲/۱۳۹۸

تمرین الگو سازی برای همسر

تمرین الگوسازی

تمرین الگوسازی

 

در این مطلب از مجموعه مقالات تمرینات بهبود روابط زوجین به تمرین الگو سازی می پردازیم که در ادامه شرح این تمرین و نحوه انجام آن را توضیح می دهیم.
یکی از مهمترین مشکلاتی که زوجین با آن روبرو هستند این است که بسیاری از آنها احساس می کنند که همسرشان برخی از رفتارهای مثبت را اصلا بلد نیست و نمی داند و هرچه که از او درخواست می کنند که رفتاری را یاد بگیرد انگار که اصلا هیچ فایده ای ندارد.
چاره کار چیست و چرا اینگونه است ؟ تجربه نشان داده است که بسیاری از این گونه گفتگوها و درخواست ها کاملا بی فایده و نتیجه خواهد بود چرا که صرف گفتن نمی تواند طرف مقابل را با آنچه که ما می خواهیم آشنا کند بلکه حتما باید رفتار مورد نظر را به او نشان دهیم به عبارت دیگر گاهی صدها بار گفتن ممکن است بی اثر باشد اما یک بار عمل کردن کاملا مثمر ثمر و دارای فایده است دو صد گفته چون نیم کردار نیست.
هدف از اجرای این تمرین آنست که از طریق نشان دادن یک الگوی مناسب از آنچه که می خواهیم همسر خود را با رفتار مورد نظر به خوبی آشنا کرده و به گونه ای او را در معرض آن قرار دهیم تا ضمن آگاهی کامل از خواسته ما به خاطر دیدن و شنیدن مداوم آن ناخود آگاه به انجام آن ترغیب شود و یا عادت کند.


روش انجام تمرین

  • برای اجرای این تمرین رفتار های خاصی را که مایل هستید در همسرتان ببینند روی یک برگه کاغذ یادداشت نمایید
  • سپس آنها را اولویت بندی کرده و به ترتیب اولویت به آنها نمرات یک تا پنج بدهید
  • در مرحله بعد تعدادی از رفتارهایی که بیشترین اهمیت و اولویت را برای شما دارند را انتخاب نمایید
  • حداقل به مدت یک تا دو ماه رفتار مورد نظر را با قدرت در برابر همسرتان انجام دهید به گونه ای که او کاملا متوجه رفتار مورد نظر شود
  • منتظر بمانید که رفتار شما تاثیر مثبت خود را بر رفتار طرف مقابل بگذارد و توسط او تکرار شود
  • چنانچه فرصتی برای یک گفتگوی آرام و دوستانه ایجاد شد به او بگویید که دقیقا انتظار من این است که تو هم مثل من اینگونه رفتار کنی
  • توجه کنید که حتی بدون گفتن شما بسیاری از رفتارهای شما به صورت ناخودآگاه توسط همسرتان یاد گرفته و تکرار می شود و شما بدون آنکه تاکیدی بر اجرای آنها توسط همسرتان داشته باشید شاهد انجام آنها توسط وی خواهید بود
  • فراموش نکنید که بخش اعظم یادگیری ما از طریق الگوبرداری و تقلید صورت می پذیرد بخصوص از طریق دیدن و یا در معرض آن قرار گرفتن

این نکته قابل ذکر است که تمامی تمرینات ذکر شده در مقالات تمرینات بهبود روابط زوجین در صورتی موثر خواهند بود که طرفین سعی در بهبود رابطه داشته باشند و در انجام هرچه بهتر تمرینات همکاری کنند. گاهی شدت اختلافات زوجین و مشکلات آنها در حدی است که این تمرینات به تنهایی نمی توانند کارساز باشند و اکیداً توصیه می شود که در کنار انجام این تمرینات زوجین به یک زوج درمانگر خوب و باتجربه مراجعه کنند.
شما می توانید به منظور آشنایی با زوج درمانی و نکات مهمی که در این زمینه لازم است بدانید مقاله زوج درمانی را مطالعه کنید.

نویسنده: عبدالحسین مولا


 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *