تمرین اعتراف
تمرین اعتراف توسط زوجین
۲۲/۱۲/۱۳۹۸

تمرین تنظیم قرار داد یا نوشتن توافقنامه

تمرین نوشتن توافقنامه

تمرین نوشتن توافقنامه

 

در این مطلب از مجموعه مقالات تمرینات بهبود روابط زوجین به تمرین تنظیم قرار داد یا نوشتن توافقنامه می پردازیم که در ادامه شرح این تمرین و نحوه انجام آن را توضیح می دهیم.
معمولا بسیاری از مشکلات بین زن و شوهرها به دلیل عدم توانایی زوجین در رسیدن به یک توافق مشترک بسیار طولانی مدت و فرسایشی لاینحل باقی می ماند و یا اینکه بسیاری از مشاجرات زوجین بدون آنکه توافقی صورت گیرد ناتمام باقی می ماند و همین امر باعث می شود که پس از مدت زمان کوتاهی دوباره همان بحث و موضوع مطرح و مورد نزاع و درگیری زوجین شود آنگونه که شاید برای یک موضوع صدها و حتی گاهی هزاران بار با هم مشاجره تکراری داشته اند.
این موضوع یک راه حل بیشتر ندارد و آن اینست که پس از هر بحث و مشاجره یا گفتگو دو نفر اصرار کنند که باید در مورد آن به توافق برسیم.
هدف از اجرای این تمرین آن است که عادت کنیم که گفتگو های خود را بودن نتیجه رها نکنیم و در نهایت به یک سرانجام و نتیجه ای برسانیم و همینطور اینکه در هر صورت ما باید یک مشکل را به گونه هر چند موقت حل و فصل نموده و درمان کنیم.

روش انجام تمرین

 • در این تمرین زوجین باید موضوعی را که مورد علاقه دو طرف است انتخاب نمایند
 • سپس مدت زمانی را برای بحث و گفتگو اختصاص دهند
 • آنگاه هر دو با جمع بندی گفتگو های انجام شده آنچه را که به توافق رسیده اند را روی یک برگه کاغد بنویسند
 • چنانچه پس از بحث و گفتگو دو نفر به هیچ نتیجه مشترکی نرسیدند باید به شیوه های زیر عمل کنند و این موضوع را نیز ثبت نمایند:
  فعلا تا اطلاع ثانوی موضوع مسکوت بماند و هیچ فعالیتی تا توافق بعدی صورت نگیرد
  توافق گردد که موضوع به رای و مشورت کس دیگر گذاشته شود
  یکی از طرفین به سود طرف مقابل موقتا کناره گیری کند
  ممکن است طرفین بر سر یک موضع با یکدیگر معامله کنند

این نکته قابل ذکر است که تمامی تمرینات ذکر شده در مقالات تمرینات بهبود روابط زوجین در صورتی موثر خواهند بود که طرفین سعی در بهبود رابطه داشته باشند و در انجام هرچه بهتر تمرینات همکاری کنند. گاهی شدت اختلافات زوجین و مشکلات آنها در حدی است که این تمرینات به تنهایی نمی توانند کارساز باشند و اکیداً توصیه می شود که در کنار انجام این تمرینات زوجین به یک زوج درمانگر خوب و باتجربه مراجعه کنند.
شما می توانید به منظور آشنایی با زوج درمانی و نکات مهمی که در زمینه زوج درمانی لازم است بدانید مقاله زوج درمانی را مطالعه کنید.

نویسنده: عبدالحسین مولا

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *