درمان شب ادراری کودکان

در صحبت با مشاور متخصص کودک متوجه می‌شوید که تا چه میزان باید به مراحل رشد کودک توجه داشته باشید. شب ادراری اتفاقی است که تقریباً در روند رشد همه کودکان اتفاق می‌افتد. شب ادراری به معنی عدم کنترل ادرار در حین خواب است. شب ادراری یک مشکل شایع در میان کودکان است که تا قبل از سنین پنج سالگی عادی است و مشکل تلقی نمی‌شود. شب ادراری در بین پسران شایع‌تر است. پایان شب ادراری در میان کودکان مختلف، متفاوت است. عواملی مثل جنسیت، رشد و بلوغ کودک و سلامت جسمی و روانی در پایان دادن به شب ادراری موثر هستند.

دلایل شب ادراری کودکان

شب ادراری دلایل متعددی دارد که در اینجا به مهمترین آنها اشاره می‌کنیم:

 • ژنتیک: در صورتی که یکی از والدین در کودکی دچار شب ادراری بوده باشد احتمال بروز آن در فرزند نیز وجود دارد.
 • انواع اختلالات خواب
 • انسداد راه تنفس و خروپف کردن در خواب
 • تکامل کند سیستم عصبی مرکزی
 • مشکلات هورمونی
 • عفونت های ادراری
 • ظرفیت کم مثانه
 • ضایعات نخاعی
 • دیابت
 • مصرف بیش از حد مواد محرک مثانه مانند شکلات، چای و نوشابه
 • اختلالات ساختاری مانند دریچه مجرای خلفی
 • استرس ناشی از مشکلاتی همچون تولد فرزند جدید، ترس از تنها خوابیدن، مشکلات در مدرسه، بحران‌های خانوادگی، خانه جدید و غیره.


انواع روش های درمان شب ادراری کودکان

شب ادراری مشکلی است که بیشتر از لحاظ روانی و اجتماعی آزاردهنده است. برای درمان شب ادراری در ابتدا باید بررسی‌های لازم توسط پزشک انجام شود و در صورت وجود مشکل پنهان دیگر، از روشهای پزشکی و دارو درمانی استفاده می‌شود.

دارو درمانی شب ادراری کودکان

دارودرمانی معمولا زمانی استفاده می‌شود که مشکلات دیگری نیز همراه با شب ادراری وجود داشته باشد چرا که مصرف آن با عوارض جانبی همراه است و برای شب ادراری های معمول توصیه نمی‌شود. برخی از این داروها عبارتند از:
- استات دسموپرسین
- ایمی پرایمن
- اکسی بوتینین
- هیوسسیامینانواع روش های درمان خانگی

- عدم مصرف مایعات: کودک نباید بعد از ساعت سه بعد از ظهر مایعات زیاد، نوشابه، شکلات و کافئین مصرف کند. این کار باعث تحریک مثانه در طول شب می‌شود و احتمال شب ادراری را افزایش می‌دهد. همچنین بهتر است که کودکان قبل از خواب از مصرف شیر و سایر لبنیات پرهیز کنند.
- آموزش دستشویی رفتن در طول شب: کودک را در حین خواب بیدار کنید و از او بخواهید که به دستشویی برود. به جای این که به او بگویید باید رختخوابش را خشک نگه دارد به او یاد دهید که از خواب بیدار شود و به دستشویی برود.
- استفاده از سیستم تشویق: یک سیستم تشویق برای کودک در نظر بگیرید. مثلا یک لیست از روزهای هفته تهیه کنید و به ازای روزهای مشخصی که کودک در طول شب ادرار نکرد، به او جایزه دهید. انواع روش های تشویق کودکان را می‌توانید در این جریان بکار ببرید.
- ریشه یابی مشکل: کودک را سرزنش نکنید و سعی کنید علت این مشکل را پیدا کنید. به کودک بگویید که خودش باید این مشکل را حل کند و شما نیز در این مسیر به او کمک می‌کنید.
- استفاده از زنگ هشدار: از سیستم زنگ هشدار استفاده کنید. این سیستم به این صورت است که پس از خیس شدن رخت خواب، زنگ می‌زند و کودک را از خواب بیدار می‌کند. این کار پاسخ به حس مثانه را به کودک آموزش می‌دهد. این روش در کودکان بالای 7 سال کاربرد دارد و برای اثربخشی آن تقریبا 15 هفته زمان نیاز است.
- ورزش: ورزش و تمرین قدرت مثانه را افزایش می‌دهد. به کودک خود آموزش دهید که عضلات شکم را منقبض و نفس خود را در سینه حبس کند. انجام این کار به مدت 10 الی 20 بار در طول روز، باعث تقویت عضلات مثانه و کنترل ادرار می‌شود.

درمان گیاهی شب ادراری کودکان

علاوه بر روش های فوق، برخی از گیاهان دارویی نیز در حل مشکل شب ادراری موثر هستند. این گیاهان عبارتند از:
- دمنوش زنجبیل
- دمکرده سنبل الطیب
- گل ختمی
- دارچین
- قره قروت
همچنین خوردن غذاهایی مانند مرکبات، ماست، دوغ و سایر غذاهایی که خاصیت سردی دارند؛ احتمال شب ادراری را افزایش می‌دهد. توصیه می‌شود که قبل از خواب، از خوردن اینگونه غذاها خودداری شود.

نحوه برخورد والدین در درمان شب ادراری کودکان

بطور معمول برای والدین کنار آمدن با چنین مسأله‌ای کار راحتی نیست. شستن هر روزه ی ملحفه‌ها والدین را خسته می‌کند. باید توجه داشت که کودک نیز در این موضوع تقصیری ندارد و در درون خود را سرزنش می‌کند. با تنبیه و سرزنش والدین، شرمندگی و خجالت کودک افزایش می‌یابد تا جایی که ممکن است اعتماد به نفس او به خطر بیفتد. برای حل این مشکل صبور باشید و سعی کنید که علت آن را شناسایی کنید. با شناسایی علت آن به راحتی می‌توانید مشکل را حل کنید. از روانشناس متخصص کودک می‌توانید در همین زمینه کمک بگیرید.

 
 

برای دریافت مشاوره در زمینه درمان شب ادراری کودکان می توانید با مشاوران مرکز مشاوره باران صحبت کنید. برای رزرو نوبت به صفحه رزرو نوبت آنلاین مراجعه کنید و یا با شماره های 07132321128 و 07132321129 تماس بگیرید